Past District Governors

North Carolina was the 31st State to establish Lions Clubs

**1922-1923 Dr. Charles S. Lawrence “NC”, Winston-Salem

**1923-1924 Col. T.L. Kirkpatrick “NC”, Charlotte

**1924-1925 Cale K. Burgess “NC”, Raleigh Host

**1925-1926Judge Gideon Hill Hastings “NC”, Winston-Salem

**1926-1927Henry C. Marley “NC”, Greensboro

**1927-1928W.L. Mann “NC”, Albemarle

**1928-1929Roy C. Milikan “NC”, Greensboro

**1929-1930Ed S. Whitaker “NC”, Gastonia

**1930-1931Ed S. Whitaker “NC”, Gastonia

**1931-1932Hugh G. Mitchell “NC”, Statesville

**1932-1933Hugh G. Mitchell “NC”, Statesville

**1933-1934Rev. John Barclay “NC”, Wilson

**1934-1934Guy O. Bagwell “NC”, Charlotte

**1935-1936Forest G. Heath “NC”, Raleigh

**1936-1937V.J. Ashbaugh “NC”, Durham

Districts N and District C were formed

**1937-1938Mack M. Jerrigan “C”, Dunn

**1938-1939Charles A. Lane “C”, Sanford

Districts A, B, and C were formed

**1939-1940Roy R. Boling “B”, Fayetteville

**1939-1940Neil Hester “C”, Raleigh

**1940-1941George L Rankin “B”, High Point

**1940-1941James H. Parker “C”, Clinton

**1941-1942E. J. Irvin “B”, Concord

**1941-1942 Norman Trueblood “C”, Hertford

**1942-1943 John A. Naylor “B”, Winston-Salem

**1942-1943Thomas S. Payne “C”, Washington

**1943-1944 Lynn McIver Jr. “”B”, Sanford

**1943-1944Sam Alford (C), Henderson

**1944-1945 John H. Kalte “B”, High Point

**1944-1945Jesse J. Jones (C), Kinston

**1945-1946 Okey J. Allison “B”, Winston Salem

**1945-1946James S. Glover “C”, Nashville

**1946-1947 Ben Q. Foreman “B”, Salisbury

**1946-1947LittleJohn Faulkner “C”, Wilson Evening

**1947-1948Francis E. Walker “B”, Durham

**1947-1948Gaither M. Beam ”C”, Louisburg

**1948-1949 Charles E. Kirchner “B”, Greensboro

**1948-1949Joe W. Hood “C”, Wilmington

**1949-1950 Jeff B Wilson “B”, Biscoe

**1949-1950Louis K. Day “C”, Rocky Mount Evening

District A, B, C, D, E and F were formed

**1950-1951 Wilbur A Pike “E”, Pikeville

**1950-1951O.E. Dowd “F”, Greenville

**1951-1952 George T Rogers “E”, Apex

**1951-1952Harvey Woodruff “F”, Roanoke Rapids

**1952-1953 W. Paul Lyman “E”, Raleigh

**1952-1953William J. Dunn “F”, Washington

**1953-1954 Wallace I West Sr “E”, Wilmington

**1953-1954Samuel M. Holton “F”, Louisburg

**1954-1955 George B. Cherry “E”, Raleigh

**1954-1955 Ed U. Hallford “F”, Rocky Mt. Evening

**1955-1956 W. Roy Poole “E”, Kinston

**1955-1956Paul R. Little “F”, Elizabeth City

District A, B, C, D, E, F, G, H, and J were formed

**1956-1957 Lloyd Senter “G”, Carrboro

**1956-1957Marvin E. Evans “J”, Wilson Evening

**1957-1958 G. Paul Carr “G”, Carrboro

**1957-1958Robert M. Langley “J”, Bath

**1958-1959 David L. Bland “G”, Sir Walter Raleigh

**1958-1959 Phil G. Sawyer, Jr. “J”, Elizabeth City

**1959-1960 C. Coleman Cates Jr., “G”, Burlington

**1959-1960Donald G. Glisson “J”, Nashville

**1960-1961 James T. Moss “G”, North Raleigh

**1960-1961E. Ralph White, Jr. “J”, Colerain

**1961-1962 Albert D. Pearce “G”, Goldston

**19611962 Hugh T. Jones “J”, Ahoskie

**1962-1963 John D. Xanthos “G”, Burlington

**1962-1963J. E. Knott, Jr “J”, Roanoke Rapids

**1963-1964 Joseph W. Smith “G”, Cary

**1963-1964 Leroy Woodcock “J”, Washington

**1964-1965 J. Bryant Kirkland “G”, Raleigh

**1964-1965Dennis Branham “J”, Spring Hope

**1965-1966 Frank O. Kemp “G”, Zebulon

**1965-1966William H. Wynns “J”, Powellsville

**1966-1967 W. Monroe Gardener “G”, Warrenton

**1966-1967Herbert Hollowell “J”, Edenton

**1967-1968 C. Ray Pruette “G”, Franklinton

**1967-1968Robert P. Hollar “J”, Wilson Evening

**1968-1969 Leon P. Spencer “G”, Raleigh Host

**1968-1969James T. Edmunds “J”, First Flight

**1969-1970 Herbert C. Bradshaw “G”, Durham

**1969-1970Dallas G. Waters “J”, Plymouth

**1970-1971 Frank T. Colvert “G”, Sir Walter Raleigh

**1970-1971W. Claude Brinn “J”, Hertford

**1971-1972 L. Nelson Faulkner Sr. “G”, Epsom

**1971-1972Joseph B. Riffle “J”, Weeksville

**1972-1973 James B. Lee Jr. “G”, Burlington

**1972-1973J. Russell Lee “J”, Ahoskie

**1973-1974 Harry W. Clody “G”, Raleigh Host

**1973- 1974 Jerry E. Hughes “J”, Bath

1974-1975 Robert M. Ward “G”, Durham

**1974-1975L. H. Taylor “J”, Roanoke Rapids

**1975-1976 Wilbur C. Hales “G”, Wake County

**1975-1976Elbert Ray Bryant “J”, Windsor

1976-1977 E. Howard Stallings “G”, Oxford

**1976-1977Bertie W. Cartwright “J”, Washington

1977-1978 Graham A. Tannery “G”, Raleigh Host

**1977-1978John Kaplafka “J”, Rocky Mount Evening

1978-1979 James Valsame “G”, Garner

**1978-1979Vernon Baker, Jr. “J”, Ahoskie

**1979-1980 Claud C. Ward “G”, Burlington

**1979-1980Father Robert T. Lawson “J”, Rocky Mount

**1980-1981 Eugene V Grace “G”, Durham

**1980-1981 J. David Edwards “J”, Pinetops

1981-1981 Rhett White “J”, First Flight

**1981-1982 Robert J. Marley “G”, Fuquay-Varina

1981-1982 J. David Edwards “J”, Pinetops

1982-1983 M. Lee Harvey “G”, Siler City

**1982-1983 Dr. Melvin D. Styons “J”, Elizabeth City

**1983-1984 Klay K.K. Box “G”, Durham

**1983-1984 Hugh Clinkscales “J”, Weeksville

**1984-1985 George B Causby “G”, Raleigh Host

**1984-1985 Melvin L Parris “J”, Rocky Mount Luncheon

**1985-1986 Carlton A. Gilfillan “G”, Apex

**1985-1986Quentin (Gus) Krause “J”, First Flight

**1986-1987 Walter W. Kraushaar “G”, Graham

**1986-1987 Mack C. Jones “G”, Ahoskie

**1987-1988 Joe J Shumate “G”, Durham

1987-1988 Luther V. Creel “J”, River City

1988-1989 D.C. ”Ivy” Iverson “G”, North Raleigh

**1988-1989 Raymond Hall “J”, Pinetops

**1989-1990 Rudy G. Ofcharik “G”, Raleigh Host

* 1989-1990Larry Whitt “J”, Manteo

**1990-1991 Robert D. Hunt “G, Oxford

1990-1991 Kenneth E. Brantley “J”, Davie

**1991-1992 Gilbert T. Faber “G”, Apex

**1991-1992 Robert P Raspberry, Jr “J”, Plymouth

1992-1993 James M. Irvin “G”, Cary

1992-1993 Ralph E. Hester “J”, Wilson Luncheon

**1993-1994 Clyde L.C. Finch “G”, Garner

**1993-1994Lindsey Whitehurst “J”, Tarboro

**1994-1995 Leonard C. Wilburn “G”, Northern Wake

**1994-1995Joe Peterson “J”, Roanoke Rapids

1995-1996 D. C. “Ivy” Iverson “G”, North Raleigh

**1995-1996 John T. Miller, III “J”, First Flight

1996-1997 Wayne S. Faber “G”, Apex

**1996-1997Doug Edwards “J”, Tarboro

**1997-1998 Hazel M. Box “G”, Durham

**1997-1998Robert McKoy “J”, River City

1998-1999 Edward E. “Gene” English “G”, Garner

**1998-1999Robert Sawtelle “J”, Washington

1999-2000 Robert H. Carroll “G”, Warrenton

**1999-2000Thomas G. Price, “J” First Flight

2000-2001 Herbert A. Justice “G”, North Raleigh

*2000-2001George W. “Tim” Land “J”, Wilson Evening

2001-2002 Robert H. Carroll “G”, Warrenton

**2001-2002Terry Holliday “J”, Williamston

2002-2003 Charles C. Harris “G”, Burlington

2002-2003 Charles B. Holleman “J”, Rocky Mount Evening

**2003-2004 I. Frank Brooks “G”, Raleigh Southeast

*2003-2004David L. Rhodes “J”, Washington

2004-2005 James C. Shuart “G”, Lake Gaston

2004-2005 F. James Boehm “J”, Nashville

2005-2006 Steve Wilson “G”, Oxford

2005-2006 Larry Sandy “J”, Seaboard

2006-2007 Sherman Leathers “G”, Raleigh Southeast

2006-2007 Mike Flora “J”, Rocky Mount Evening

2007-2008 Wayne M. McGohan “G”, Oxford

**2007-2008 H. M. “Bud” Miller “J”, Rocky Hock

**2008-2009 Jerry Day “G”, Raleigh Host

2008-2009 Alex C. Thannikkary “J”, Roanoke Rapids

2009-2010 Don G. Henry “G”, Lake Gaston

2009-2010 Robert Walton “J”, Wanchese

2010-2011 John Owens “G”, Oxford

2010-2011 Gwen White “J”, Columbia

2011-2012 Andrew Lilliston “G”, Fuqua-Varina

2011-2012 F. James Boehm “J”, Nashville

2012-2013 Peggy McGohan “G”, Oxford

2012-2013 Chris Hardee “J”, Manteo

2013-2014 Cassandra Scarlett “G”, Durham

2013-2014 W.B. Bullock “J”, Rocky Mount

2014-2015 Ron Beltran “G”, North Raleigh

2014-2015 Jana Peedin “J”, Manteo

Districts L, I, O, N, and S were formed

2015-2016 Mary Boehm “S”, Nashville

2016=2017 Barbara Beltran “S”, North Raleigh

*No longer living in 31-S

**Deceased